آغاز ساعت شمار اخراج اسرائیل از فیفا
آغاز ساعت شمار اخراج اسرائیل از فیفا
کیهان ورزشی-

 «یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل من را تهدید کرد تا درخواستم از فیفا را پس بگیرم در غیر این صورت زندانی‌ام می کند!»، این اظهارات امروز (چهارشنبه) جبرئیل الرجوب، رئیس فدراسیون فوتبال فلسطین از اقدام سیاسی رژیم اشغالگر است.

صهیونیست ها از زمان آغاز جنگ علیه غزه 256 ورزشکار فلسطینی را به شهادت رساندند که 99 نفر از آنها فوتبالیست بودند.

طرح اخراج اسرائیل از فیفا و تعلیق فوتبالش بهمن ماه سال گذشته بعد از حملات وحشیانه به غزه و کشتار مردم و ورزشکاران آغاز شد.در این حملات بیش از 14 هزار کودک به شهادت رسیده اند.

فدراسیون فوتبال ایران در حمایت از طرح تعلیق فوتبال اسرائیل سردمدار بوده و مسئولان فدراسیون اخیرا هم با رئیس فدراسیون فلسطین دیدار داشتند و از او در این طرح حمایت کردند.

در طرح تعلیق اسرائیل در فیفا کشورهایی مثل اردن، عراق، سوریه، لبنان، کویت و ترکیه حامی فلسطین هستند.

کنگره فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار است جمعه (28 اردیبهشت) در شهر بانکوک تایلند برگزار شود تا در مورد درخواست فدراسیون فوتبال فلسطین مبنی بر تعلیق رژیم صهیونیستی از عضویت در فیفا به دلیل جنایاتی که علیه فلسطینیان در غزه به ویژه ورزشکاران مرتکب شده،  تصمیم گیری کند.

رئیس فدراسیون فوتبال فلسطین می‌گوید که درخواست آنها به فیفا باید بر اساس «قوانین ورزشی» ارزیابی شود «نه سیاسی» چون تخلفات اسرائیل توسط هیچ فدراسیون ورزشی در جهان «قابل قبول نیست». 

الرجوب تاکید می‌کند که پیش نویس «قتل 256 ورزشکار مستند شده» و به فیفا ارسال شده تا جمعه تصمیم بزرگ برای اخراج اسرائیل از این سازمان ورزشی بین المللی گرفته شود.

جنگ روسیه و اوکراین باعث شده تا کمیته بین المللی المپیک و فیفا ورزشکاران روسیه را از حضور در مسابقات بین المللی محروم کنند ولی این نهادهای بین المللی هنوز برای اسرئیل محرومیتی درنظر نگرفتند.

نشریه بیلد آلمان می‌نویسد که اسرائیل در جنگ از خودش دفاع کرده و طبق قوانین بین المللی اقدام اسرائیل برای دفاع از خود بوده و طرح ارائه شده برای محرومیت اسرائیل از مسابقات بین المللی فوتبال و ورزشی قابل قبول نیست.

اما کریگ فاستر، هافبک سابق تیم ملی استرالیا معتقد است که کنگره فیفا باید نسبت به کشتار بیش از 35 هزار نفر در غزه که اندازه جمعیت یک ورزشگاه کامل است و حدود 100 فوتبالیست قربانی شدند، واکنش قاطعی نشان دهد.

سایت الکوره می نویسد که بر اساس قوانین فیفا در مجمع پیش رو جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال «یک آزمون بزرگ» پیش رو دارد تا نشان دهد «یک نهاد سیاسی کار یکسویه نیست و فارق از فشارهای بین المللی باید تصمیمی ورزشی بگیرد».

این سایت ورزشی تاکید می‌کند که فیفا در جنگ روسیه سریعا این کشور را تعلیق کرد ولی درباره اسرائیل تعلل زیادی داشته است. 

فیفا باید نشان دهد که رفتاری یک بام و دوهوا ندارد و در ایستگاه آخر تصمیم بزرگ و سرنوشت ساز خود را بدون تاثیرپذیری از فشارهای سیاسی غرب و آمریکا به شکلی بی طرفانه بگیرد.