حلول ماه مبارک رمضان را تبریک می گوییم      اینستاگرام کیهان ورزشی را به آدرس kayhanvarzeshi.ir دنبال کنید      
آخرین اخبار از ورزش ایران و جهان را در سایت www.kayhanvarzeshi.ir بخوانید
      
PDF نسخه کامل مجله
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 10 2021
کد خبر: ۶۰۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷کیهان ورزشی-

**ترکیب ابتدایی ایران:سجاد مشایخی،بهنام یخچالی،محمد جمشیدی،محمد حسن زاده و آرون گرامی پور
سرمربی:مهران شاهین طبع
**ترکیب ابتدایی سوریه:آنتونی باکار،ویل جیلاتی،جورج ارل ،جمیل سدیر و توفیق صالح
سرمربی:جوس سالرنو
داوران:رباح نوجام(لبنان)،احمد البلوشی(عمان)ومحمد اسماعیل الترانه (اردن)
ورزشگاه:الغرافه دوحه قطر(دوشنبه ۱۰آذرماه۱۳۹۹ ساعت۱۶:۳۰ به وقت ایران)
**بهترین ها:
در این مسابقه جورج ارل ، بازیکن آمریکایی تیم سوریه با کسب 34 امتیاز، 8 ریباند و تاثیرگذاری 36، بهترین بازیکن میدان بود و توانست یک تنه سوریه را به برتری در این بازی برساند.
در سوی دیگر میدان ملی‌پوشان کشورمان در امتیازآوری چندان موفق نبودند و بهنام یخچالی که در بازی با عربستان بهترین بازیکن شده بود، در این مسابقه تنها 10 امتیاز را کسب کرد.
محمد جمشیدی و مایک رستم پور به ترتیب با 13 و 12 امتیاز، پرامتیازترین بازیکنان ایران بودند.

نگاه کلی : دیدارهای گروه E پنجره دوم رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا عصر امروز دوشنبه با جدال تیم ملی بسکتبال ایران و سوریه در دوحه قطر پیگیری شد که در پایان این دیدار نزدیک تیم ملی سوریه با نتیجه ۷۷ بر ۷۰ ایران را شکست داد.
ملی پوشان ایران که در دیدار قبلی برابر عربستان به برتری رسیده بودند، برای تداوم صدرنشینی به مصاف سوریه رفتند و در حالی که تصور می‌شد بتوانند با برتری محسوس این حریف را شکست دهند، به دیوار سخت سوری‌ها خوردند و بازی تا کوارتر چهارم با نتیجه نزدیک پیش رفت.
*کوارتر اول: ۲۱ _۲۱ تساوی *
بهنام یخچالی با یک پرتاب سه امتیازی اولین امتیاز ایران را در این مسابقه به دست آورد. دیدار  دوتیم پایاپای پیش رفت و در امتیاز ۱۱ برابر شدند.  در حالی که ایران در امتیاز ۱۶ بر ۱۳ جلو بود، سعید داورپناه به جای جمشیدی به زمین آمد. جورج ارل، ستاره سوریه در این کوارتر بود که حساب کار را به ۱۸ بر ۱۸ رساند. با خطا روی سجاد مشایخی سه پرتاب برای ایران به دست آمد که این بازیکن هر سه پرتاب خود را تبدیل به گل کرد اما در ثانیه‌های پایانی،  سوریه با پرتابی سه امتیازی حساب کار را به تساوی ۲۱ بر ۲۱ کشاند.
*کوارتر دوم: ۲۱ _ ۱۹ ایران *
 سعید داورپناه و مایک رستم‌پور با دو پرتاب سه امتیازی حساب کار را ۲۷ بر ۲۴ به سود ایران تغییر دادند. ملی‌پوشان ایران به تدریج ۳۴ بر ۲۴ برتری خود را حفظ کردند اما در ادامه ضعف عملکرد دفاعی آنها باعث شد تا حریف اختلاف امتیاز خود را کم کند و بازی در امتیاز ۳۷ بر ۳۵ به سود ایران دنبال شود. در ۴۰ ثانیه پایانی این کوارتر خطای بازیکن سوریه روی مشایخی باعث عصبانیت این بازیکن شد که داور بازی را آرام کرد. مهران شاهین طبع دو بار در این کوارتر درخواست وقت استراحت کرد و در نهایت نیمه اول با حساب ۴۲ بر ۴۰ به سود ایران تمام شد.
*کوارتر سوم: ۱۸ _ ۱۳ سوریه*
دفاع ضعیف ایران در آغاز این کوارتر حساب کار را ۴۷ بر ۴۳ به سود سوریه تغییر داد. چندین پرتاب سه امتیازی ایران  برای جبران اختلاف امتیاز وارد سبد نشد و سوریه ۵۶ بر ۵۰  پیش افتاد. در ادامه فشار دفاعی ایران باعث شد تا حساب کار دقایقی ۵۶ بر ۵۴ به سود سوریه دنبال شود. حرکت دفاعی رستم‌پور باعث شد تا داور خطای غیرورزشی این بازیکن را اعلام  کند و دو پرتاب آزاد برای سوریه در نظر بگیرد که هر دوی آنها وارد سبد شد. در نهایت این کوارتر با برتری ۵۸ بر ۵۵ سوریه به پایان رسید.
*کوارتر چهارم: ۱۹ _ ۱۵ سوریه *
ایران در امتیاز ۵۸ بازی را به تساوی کشاند. در حالی که ایران برای کسب امتیاز به سوریه فشار می‌آورد، سرمربی آمریکایی آن ها، درخواست وقت استراحت کرد. در یک دقیقه پایانی سوریه ۷۱ بر ۶۸ تیم برتر میدان بود. در ثانیه‌های پایانی مهران شاهین طبع درخواست وقت استراحت کرد تا اختلاف امتیاز را کاهش دهد، در ادامه هم سرمربی سوریه درخواست وقت استراحت کرد.  شاهین طبع در ۱۱ ثانیه پایانی و در حالی که سوریه ۷۵ بر ۷۰ پیش بود، دوباره درخواست وقت استراحت کرد که تاثیری نداشت. جورج ارل ستاره سوریه در این دیدار دو پرتاب آزاد خود را گل کرد و در نهایت سوریه با نتیجه ۷۷ بر ۷۰ و برای نخستین بار مقابل ایران به پیروزی رسید.

**نتایج تیم ملی بسکتبال ایران در بازی های پنجره اول و دوم انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱:
پنجره اول
ایران ۹۴ - سوریه۴۸
ایران ۹۵ - قطر۵۳
پنجره دوم
ایران ۷۱ - عربستان۶۴
ایران ۷۰ - سوریه۷۷
**نحوه صعود ایران:
رقابت‌های انتخابی بسکتبال کاپ آسیا در سه پنجره پیگیری می‌شود که تاکنون دو پنجره از این مسابقات برگزار شده است. ایران از چهار بازی خود (هر پنجره دو بازی) سه دیدار را با پیروزی پشت سر گذاشته است.
طبق قوانین این بازی‌ها دو تیم برتر هر گروه (A،B،C،D،E،F) به همراه بهترین تیم‌های سوم که در مرحله پلی‌آف مشخص خواهند شد، راهی رقابت‌های کاپ آسیا می‌شوند. با توجه به این قوانین، شاگردان مهران شاهین طبع ۳ برد کسب کرده‌اند و برای صعود باید به پنجره سوم این رقابت‌ها امیدوار باشند. تا پیش از این بازی تیم‌های سوریه، قطر و عربستان هر کدام با یک برد و دو باخت شرایط یکسانی را در جدول داشتند.
تیم‌های قطر و عربستان هم باید تا لحظاتی دیگر به مصاف یکدیگر بروند که برنده آن بازی نیز می‌تواند شانس بیشتری برای صعود به دور بعد رقابت‌ها داشته باشد.
با انجام دیدارهای امروز، تنها دو بازی دیگر در پنجره سوم برای هر یک از تیم های گروه E باقی مانده است.
مرحله سوم (از دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ تا سه‌شنبه ۵ اسفند)
پنجشنبه، ۳۰ بهمن: قطر - ایران
یک‌شنبه، ۳ اسفند: عربستان - ایران

**نکته
آخرین بار 18 سال پیش وقتی شاهین‌طبع و کوهیان مربی تیم ملی بودند به سوریه باخته بودیم. بعد از سال‌ها اقتدار در بسکتبال آسیا، تیم ملی با شاهین‌طبع به سوریه باخت و تاریخ به عقب برگشت.
سوریه از روی خرابه‌های داعش شکست درس آموزی را به ما تحمیل کرد که فقط در باد قهرمانی ها و افتخاراتمان نخوابیم .

پنجره دوم انتخابی بسکتبال کاپ آسیا/ ایران ۷۰- سوریه ۷۷؛ شکست درس‌آموز!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار