اینستاگرام کیهان ورزشی را به آدرس kayhanvarzeshi.ir دنبال کنید      تاسوعا و عاشورای حسینی را تسلیت می گوییم      
PDF نسخه کامل مجله
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - August 13 2022
کد خبر: ۷۳۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
گزارشی از فروش رسمی باشگاه لندنی و مشتریانش
میلیاردر آمریکایی مالک چلسی شد


باشگاه چلسی به طور رسمی از تغییر مالکیت خبر داد.کنسرسیومی که «تاد باولی» میلیاردر آمریکایی در آن است سهامدار عمده باشگاه چلسی شد. باشگاه چلسی در سایت خود رسما انتقال مدیریت این باشگاه به «تاد باولی» را تایید کرد.پیش از او رومن آبراموویچ از سال 2003 به عنوان مالک باشگاه چلسی معروف شد. چلسی پس از فروخته شدن به «رومن آبراموویچ»، 5 قهرمانی لیگ برتر، 2 قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، 5 قهرمانی جام حذفی، 3 قهرمانی جام اتحادیه، 2 عنوان قهرمانی در اروپا و یک قهرمانی جام جهانی باشگاه‌ها را به دست آورد.

بریتانیا، چندی پیش با آغاز جنگ روسیه و اوکراین، آبراموویچ را متهم کرد که با ولادیمیر پوتین مرتبط است که در حمله به اوکراین نقش داشته است. این در حالی است که آبراموویچ پیوسته هرگونه ارتباط با رئیس‌جمهور روسیه را رد کرده است. در نهایت بعد از فشارهای زیاد، آبراموویچ تصمیم به فروش این باشگاه گرفت. «تاد باولی» مالک آمریکایی باشگاه‌های «لیکرز و داجرز » است و چهره شناخته شده‌ای در ورزش آمریکا محسوب می‌شود.

مارتین بروتون ريیس پیشین لیورپول و استیو پاگلیوکا مالک باشگاه «بوستون سلتیکس» و «جیم رتکلیف»، تاجر بریتانیایی که به خاطر حمایت مالی از تیم دوچرخه‌سواری بریتانیایی «اینئوس» مشهور است دیگر افرادی بودند که خواستار خرید باشگاه چلسی بودند.

البته با پایان عصر «آبراموویچ» در باشگاه چلسی ، ناکامی ها شروع و نگرانی طرفداران این باشگاه انگلیسی دوچندان شد. پایان عصر رومن آبراموویچ در چلسی با یک ناکامی در فینال جام حذفی همراه گشت.«آبراموویچ» تاجر روس دارای املاک و مستغلات در انگلیس به ارزش 150 میلیون یورو و همچنین شبکه ای از سوپرمارکت‌ها مانند «سولاریس» است که ارزش آن 540 میلیون یورو است. بیشتر اموال او از طریق خرید و فروش اموال دولتی در زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد. با این حال بیشتر شهرت او مربوط به مالکیت باشگاه چلسی در انگلیس بوده است. او از سال 2003 به عنوان مالک باشگاه چلسی معروف شد.

چلسی پس از فروخته شدن به «رومن آبراموویچ»، کلکسیونی از قهرمانی و افتخارات را به دست آورد.پس از مسدود شدن دارایی مالک «آبراموویچ» توسط دولت بریتانیا، فروش باشگاه چلسی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. آبراموویچ ابتدا سعی کرد مدیریت را به متولیان باشگاه بسپارد تا اینکه مجبور به فروش این باشگاه شد چرا که در فهرست تحریم ها قرار گرفته بود و این به معنای ضرر مالی و عدم فعالیت باشگاه چلسی بود.

این تاجر روس در 19 سال هدایتش در چلسی بارها بزرگترین پیشنهادها برای خرید این باشگاه را رد کرده بود. به گزارش بلومبرگ، بالاخره پروسه خرید این باشگاه لندنی عملی شد. در 19 سال گذشته، چلسی به لطف سرمایه گذاری «رومن آبراموویچ» به یکی از بزرگترین برندهای ورزش تبدیل شده است.

**تیر تاجر بریتانیایی به سنگ خورد

چندی پیش تاجر بریتانیایی با اعلام فروش و واگذاری چلسی به مالک جدید، پیشنهادی 3/5 میلیارد دلاری برای خرید باشگاه لیگ برتری شهر لندن ارائه کرد.جیم رتکلیف، تاجر بریتانیایی با پیشنهادی که به معنای سرمایه‌گذاری 75/1 میلیارد پوندی در چلسی در مدت 10 سال است و هم‌چنین پرداخت 5/2 میلیارد پوند دیگر به موسسه خیریه برای حمایت از قربانیان جنگ در اوکراین، خواستار خرید این باشگاه شد. در همان برهه، گزارش شد که پیشنهاد «رتکلیف» بزرگ‌ترین پیشنهاد برای باشگاه لندنی است.«رتکلیف» یک شرکت مواد شیمیایی را تأسیس کرد که به خاطر حمایت مالی از تیم دوچرخه سواری بریتانیایی «اینئوس» مشهور است. این تاجر 69 ساله در سال 2019 پیشنهاد خرید احتمالی چلسی را بررسی کرده بود اما در عوض باشگاه فرانسوی «نیس» را خریداری کرد.در بیانیه رتکلیف برای خرید باشگاه چلسی آمده بود: این یک پیشنهاد بریتانیایی برای خرید یک باشگاه بریتانیایی است. ما در استمفورد بریج سرمایه‌گذاری خواهیم کرد تا آن را به یک ورزشگاه در کلاس جهانی تبدیل کنیم که شایسته باشگاه چلسی است. ما این کار را انجام خواهیم داد. به سرمایه‌گذاری در تیم ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که ما یک تیم درجه یک از بهترین بازیکنان، مربیان و کادر پشتیبانی در بازی‌های مردان و زنان داریم و ما امیدواریم که به سرمایه‌گذاری در آکادمی ادامه دهیم تا فرصتی برای جوانان با استعداد فراهم کنیم تا به بازیکنان درجه یک تبدیل شوند. ما بر این باوریم که لندن باید باشگاهی داشته باشد که قد و قامت شهر را منعکس کند. باشگاهی که با رئال مادرید، بارسلونا یا بایرن مونیخ برابر باشد. ما قصد داریم چلسی آن باشگاه باشد. در آن برهه ،«تاد باولی» مالک لس آنجلس داجرز، مارتین بروتون رئیس پیشین لیورپول و «استیو پاگلیوکا» مالک باشگاه «بوستون سلتیکس»، چهره‌های سه کنسرسیوم دیگر بودند که برای خرید چلسی پیشنهاد دادند و پا پیش گذاشتند.

**نگرانی سرمربی آلمانی چلسی

باشگاه چلسی امیدوار است تا پایان این ماه ، مالک جدید پس از واگذاری رسمی کار خود را آغاز کند زیرا توماس توخل، سرمربی تیم به دنبال برنامه‌ریزی برای فصل آینده است. به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه آبراموویچ، توخل در حال حاضر نمی‌تواند قراردادهای جدیدی را به بازیکنان فعلی پیشنهاد دهد یا بازیکنانی از سایر باشگاه‌ها را به خدمت بگیرد. در خصوص جدایی برخی از ستارگان چلسی با پایان فصل کنونی لیگ برتر، انتظار می‌رود برخی از شاگردان توخل با شروع نقل و انتقالات غیر رسمی با انتقال آزاد از این تیم جدا شوند.این مسائل سرمربی آلمانی چلسی را نگران کرده است.توماس توخل درباره شرایط تیمش گفت:‌ هر روز چیز جدیدی را تجربه می کنیم. نمی دانم فردا چه خواهد شد. همه کاملاً مطمئن باشند که ما روی خودمان متمرکز هستیم، روی حفظ نگرش درست و ذهنیت درست در تمرینات و درون تیم. در حال حاضر ما می توانیم به یکدیگر اعتماد کنیم و این اصل و رویه در تیم فوتبال چلسی تغییر نخواهد کرد. تا زمانی که به اندازه کافی لباس و اتوبوس برای رفتن به بازی ها داشته باشیم این کار را انجام می دهیم و می جنگیم. هنوز خوشحالم که اینجا هستم، هنوز هم خوشحالم که سرمربی یک تیم فوتبال قوی هستم و خوشحالم که تیمم در لیگ برتر بازی کرد. می دانم که سر و صدا و شایعات زیادی در اطراف باشگاه وجود دارد و هنوز هم به خود اجازه می دهیم تمام تلاش خود را برای هواداران انجام دهیم.

**هشدار جدی دولت بریتانیا به هواداران چلسی!

دولت بریتانیا اقدام هواداران چلسی در حمایت از «رومن آبراموویچ» را مورد انتقاد قرار داد.پس از مسدود شدن دارایی رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی توسط دولت بریتانیا، فروش باشگاه چلسی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. آبراموویچ ابتدا سعی کرد مدیریت را به متولیان باشگاه بسپارد تا این که تایید کرد که به دنبال فروش باشگاه قهرمان اروپا و جهان است.هواداران چلسی پس از سر دادن شعارهایی در حمایت از «رومن آبراموویچ» در ورزشگاه از سوی دولت انگلیس اخطار گرفتند. دولت بریتانیا هشدار جدی داد که در صورت تکرار این اعتراضات در بازی‌های بعدی چلسی احتمالا جریمه‌هایی در انتظار هواداران این باشگاه لندنی است و ممکن خواهد بود این تیم مجبور به بازی بدون تماشاگر و پشت درهای بسته شود. داونینگ استریت، سخنگوی دولت بریتانیا، رفتار تماشاگران را کاملاً نامناسب خواند. «رومن آبراموویچ»، مالک روسی باشگاه چلسی توسط دولت بریتانیا تحریم شد.این در حالی بود که این تاجر روس سالها برای چلسی هزینه های قابل توجه کرد و این باشگاه را به جایگاه کنونی در فوتبال جهان رسید و بدون شک، چلسی در دوران مالکیت این تاجر روس با جذب ستارگان فوتبال جهان، بیشترین افتخارات را به دست آورد.

نکته دیگری که برای چلسی مشکل ساز شد این بود که مقامات بریتانیا ، رومن آبراموویچ را در فهرست تحریم‌ها قرار دادند و تمام دارایی‌های او را مسدود کردند. باشگاه به انجام مسابقات و پرداخت بدهی‌های خود در محدوده زمانی تعیین شده ادامه داد اما قادر به فروش بلیت و کالا بود . علاوه بر این، چلسی از خرید بازیکنان جدید و تمدید قراردادهای موجود منع شد.دولت بریتانیا به باشگاه لندنی چلسی مجوز ویژه ای اعطا کرده است تا امکان برگزاری مسابقات، پرداخت دستمزد کارکنان و دارندگان بلیت تا پایان فصل را فراهم کند.

**ریزش خط دفاع چلسی!

خبر می رسد که مالک جدید باشگاه چلسی بودجه مجزایی را برای بهبود شرایط این تیم و خریدهایی که باید در پنجره نقل و انتقالات تابستانی انجام شود در نظر گرفته‌اند.

کار «تاد باولی» مالک جدید چلسی از این نظر دشوار است که تغییرات بسیار زیادی برای آبی‌های لندن در راه است. قرارداد آنتونیو رودیگر با این باشگاه به اتمام رسید و او پس از پایان فصل جاری به عنوان بازیکن آزاد به رئال مادرید ملحق شد. از سوی دیگر آندریاس کریستنسن نیز شرایطی مشابه این مدافع آلمانی دارد و او نیز آماده است تا به عنوان بازیکن آزاد از این تیم جدا شده و به بارسلونا ملحق شودالبته در روزهای اخیر انتقال وی به بارسا تایید شده است. آینده سزار آسپیلیکوئتا و مارکوس آلونسو نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و به احتمال زیاد حداقل یکی از این دو نفر به زودی از جمع بازیکنان چلسی جدا خواهد شد.

همین باعث شده که شرایط این تیم در خط دفاعی بسیار آشفته به نظر برسد و بسیاری باور دارند که بهبود شرایط دفاعی چلسی باید اولویت مالک جدید در این تیم باشد.

به این ترتیب تمدید قرارداد با ریس جیمز، مدافع راست این تیم، به همراه میسون مونت نیز جزو اولین برنامه‌های مالک جدید باشگاه چلسی به حساب می‌آید.

با توجه به این که بروس باک و مارینا گرانوفسکایا که از مدیران برجسته این باشگاه به حساب می‌آیند، تصمیم دارند همچنان به همکاری با چلسی ادامه دهند، احتمالا شرایط جذب بازیکنان جدید و تمدید قرارداد بازیکنان فعلی برای «تاد باولی» مالک جدید چلسی آسان‌تر خواهد بود.

**علاقه سلاطین فرمول یک و تنیس به خرید چلسی

لوییس همیلتون با داشتن هفت عنوان قهرمانی رقابت‌های فرمول یک به همراه سرنا ویلیامز با بیش از 20 عنوان قهرمانی در گرنداسلم‌های تنیس نیز جز افرادی بودند که امید داشتند بتوانند مالکیت این باشگاه لندنی را از آن خود کنند. همیلتون در آستانه رقابت‌های فرمول یک که قرار بود در ایتالیا برگزار شود به سوالاتی در زمینه ارائه این پیشنهاد به باشگاه چلسی پاسخ داد. او در این باره به خبرنگاران گفت: من از وقتی که کوچک بودم فوتبال را دوست داشتم. از سن چهار تا 17 سالگی هم هر سال در تیم‌هایی بازی کردم. من هر سال بازی می‌کردم و در دیدارهای بسیاری به زمین رفتم. وقتی بچه بودم در خیابان فوتبال بازی می‌کردم و با این که تنها بچه رنگین پوست بودم دوست داشتم جایی در تیم فوتبال داشته باشم.

این ورزشکار 37 ساله درباره نحوه طرفداری‌اش از آرسنال اظهار داشت: هرکس طرفدار تیمی بود و من بارها تیم‌هایم را عوض می‌کردم اما وقتی به خانه می‌رفتم، خواهرم من را کتک می‌زد و می‌گفت باید طرفدار آرسنال باشی. در بچگی طرفدار آرسنال بودم اما عمویم حامی چلسی بود و ما بارها با هم به تماشای بازی این دو تیم رفتیم.

همیلتون درباره رویای خرید چلسی اضافه کرد: وقتی جوان بودم سعی کردم فوتبالیست خوبی شوم و حتی برای استیونیج هم به میدان رفتم اما در نهایت اتومبیلرانی را ادامه دادم. حالا می‌توانم رویای قرار گرفتن در بین مالکان تیمی را داشته باشیم که برای من بسیار هیحان‌انگیز است.

*کیوان طباطبایی

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار