اینستاگرام کیهان ورزشی را به آدرس kayhanvarzeshi.ir دنبال کنید      تاسوعا و عاشورای حسینی را تسلیت می گوییم      
PDF نسخه کامل مجله
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - August 10 2022
کد خبر: ۷۴۱۲۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۵
برای اصلاح وضعیت تیم ملی و برکناری مربیان فعلی ، اصلا دیر نشده است

رسانه ها باید منافع ملی را به شادی های کودکانه ترجیح دهند

حریم و حرمت تیم ملی ، قربانی سوگلی بازی دلالان !

این سرمربی و همکارانش

 خیلی وقت است که " رفوزه " شده اند


ادامه وضع موجود در تیم ملی ، فقط به نفع جریانات دلالی است

**" همه با هم "

برای موفقیت در یک کار جمعی و یک سروکار اجتماعی، همه اجزاء وعناصر موثر و حاضر ، باید به نقش و کارکرد خود به درستی عمل کنند. مثلا الان بحث " جراحی اقتصادی" در کشور ما مطرح است و مردم به امید ایجاد یک اقتصاد باثبات و پایدار در آینده ، دارند سختی ها و گرانی ها را با همه وجود تحمل می کنند. ما هم به عنوان یک شهروند و عضو کوچکی از این ملت بزرگ و نجیب و مقاوم ، امیدواریم و دعا می کنیم این طرح به نتیجه خوشایند وهدف روشن و ملی خود برسد، اما این را هم می دانیم که این طرح ملی زمانی به نتیجه و هدف می رسد که همه قوا و دستگاه ها وعناصر اجرایی و نظارتی و ... با شدت و دقت به وظیفه خود عمل کنند. به ثمر رسیدن این طرح از عهده دولت ، به تنهایی خارج است و " همه با هم" باید به میدان بیایند . مجلس ، قوه قضائیه ، تعزیرات، رسانه ها و تک تک مردم باید هشیارانه و آگاهانه عمل کنند که این" عسر" به " یسر" تبدیل شود و اقتصاد و بازار و تجارت و معیشت و مسکن سروسامان پیدا کند، اگر این نباشد و اینگونه رفتار نشود، ما که از اقتصاد چیزی سرمان نمی شود - اما بالاخره چند کلاسی سواد داریم - با صراحت عرض می کنیم این طرح به اهداف خود نخواهد رسید و طبق معمول فقط توده های مظلوم مردم به سختی و مشقت خواهند افتاد، مشتی فرصت طلب و انگل زاده و نان به نرخ روز خور ، جیب های خود را از مال حرام پرتر می کنند و پیامدهای بسیار منفی آن ، دامن " مردم" ، همان مردم" همیشه در صحنه" ، همان مردم " هشت سال دفاع مقدس" و همان مردم" شهید داده" را خواهد گرفت، دنیا کماکان به کام دزدها و رانت خوارها و فرصت طلب ها و قاچاقچی ها و گرانفروش ها و قالتاق ها خواهد بود و... که ان شاء الله چنین مباد و با عمل به وظیفه ، روزهای گشایش و آسانی در انتظار ملت قهرمان و مقاوم و همیشه سرفراز ایران خواهد بود .

**نقش رسانه ها در پیشرفت ورزش

خواستیم برای جمله آغازین خود یک مثال بزنیم که خیلی مفصل شد. بله، عرض می کردیم . در ورزش هم داستان ، غیر از این نیست . در ورزش هم ، همه اجزاء و عناصر دخیل باید به وظیفه خود عمل کنند تا رسیدن به هدف پیشرفت ، میسر شود . از جمله این اجزاء و عناصر ، عنصر " رسانه " است ، اما آیا چنین امری اتفاق افتاده است ؟ آیا مثلا رسانه ای فراگیر و تاثیرگذار مثل تلویزیون به رسالت و وظیفه خود در قبال ورزش به درستی عمل می کند ؟ ما نه فقط درباره تلویزیون - که رسانه ای فراگیر و مردمی است - بلکه در مورد اغلب رسانه هایی که در حوزه ورزش فعال هستند اعتقاد راسخ - هرچند برخورنده - داریم که به نقش و عملکرد خود ، آنچنان که باید عمل نمی کنند و لاجرم انتظارات به حق مردم و جامعه را برآورده نمی سازند. مردم از رسانه ها توقع دارند به جای اینکه روی خرابکاری ها و انحراف ها و حتی خیانت ها ماله بکشند و در قبال دریافت پاداش و صله ، به دنبال توجیه کردن کم کاری ها و رفتارهای غلط برخی از مسئولان باشند، کنار مردم باشند ، زبان مردم باشند، انعکاس دهنده انتظارات به حق و مطالبات مردم باشند.

**وضعیت ورزش ، گویای همه چیز است

ما - با عرض معذرت از همکارانی که عاشقانه به مسئولیت خود عمل می کنند و متعهدانه و منصفانه ، دغدغه نقد دقیق و گره گشای مسائل ورزش را دارند - به صراحت اعلام و تاکید می کنیم که اغلب رسانه های ورزشی ما، به شکل و صورت های مختلف آن - سایتی، خبرگزاری، مکتوب، تصویری ، سیمایی و ... - در کنار مردم و پیگیر مطالبات مردم نیستند و مسئولان عوضی آمده نالایق، با حربه پاداش و سفر و پست و مشاورت و... ، دهان آنها را بسته و قلم آنها را در خدمت خود قرار داده اند. دلیل محکم و قاطع ما هم برای این ادعا، وضعیت ورزش از حیث فرهنگی و اخلاقی و مدیریتی و اجرایی و مالی و ... است.

**اگر رسانه ها ... !

ما معتقدیم که اگر رسانه ها به طور منطقی و بایسته به نقش و وظیفه خود عمل نمایند و مسائل و موضوعات مطرح در ورزش را به بوته نقد وتحلیل بکشند و به اصطلاح ، مو را از ماست بیرون بکشند و در یک کلام ، در فعالیت و عملکرد خود ، منافع ملی و مطالبات به حق مردم و جامعه را به منفعت و مصلحت ترجیح دهند ، حتما وضعیت فنی و فرهنگی ورزش چنین نخواهد بود که حالا هست، دیگر هیچ غریبه فرصت طلبی برای رسیدن به پست ومقام و تصاحب صندلی ریاست این و آن فدراسیون، به این در و آن در نمی زند و دم این و آن را نمی بیند ، رای و صاحب رای را نمی خرد و ...‌ چون می داند اگر به پست و مقام برسد، رسانه های باشرف و باشخصیت و مردان مرد آزاده و باغیرتِ صاحب قلم و میکروفونی هستند که با همه توان، عقاب وار ، رفتار و اقدامات مدیریتی او را زیر نظر دارند و اگر قدمی کج بردارد که نه به نفع منافع ملی و مصلحت ورزش که برای خود و رفقا و ... باشد ، بی امان و یکپارچه ، او را به توپ نقد و انتقاد می بندند. آن وقت دیگر کسی باید خیلی عاشق خدمت باشد که دل و جگر این را داشته باشد که برای تصاحب ریاست فلان فدراسیون ، پا پیش بگذارد و داوطلب شود. باید مردانی باشند از جنس آن شیرمردانی که قدم به میدان مین می گذاشتند.

**حرمت تیم ملی ، قربانی سوگلی بازی دلال ها !

اگر رسانه ها به وظیفه خود عمل کنند، دیگر هیچ " ناشسته روی از گرد راه رسیده" ای، صعود به جام جهانی را که فقط و فقط محصول و نتیجه لیاقت و توان ذاتی وغیرت ملی فوتبالیست ها و دعای خیر ملت است به نفع خود و به حساب لیاقت های خود مصادره نمی کند و قلم ها و میکروفون ها و سایت ها و برنامه های تلویزیونی را که صد درصد آنها از بیت المال و جیب مردم تامین می شوند، به بوق تبلیغاتی خود تبدیل نمی کند که " سریعترین صعود" را به چماق و منتی تبدیل کنند و یکسره و بی امان ، بر سر " بینندگان عزیز و ارجمند"! بکوبند. دیگر هیچ بی لیاقت فاقد مشروعیتی ، بر صندلی مهمترین و پرمخاطب ترین فدراسیون ورزشی کشور نمی نشیند و حریم و حرمت عزیزترین تیم یک کشور را وقیحانه و گستاخانه زیر پای بعضی از عناصر سوگلی و فاسد لگد مال نمی کند تا بسیاری از رسانه ها - از جمله تلویزیون و برنامه هایی که مثلا قرار بود خیلی خیلی فاخر!! باشند - درباره آن و از ترس به خطر افتادن سفر کانادا و قطر و... بی شرمانه سکوت کنند و روش" شتر دیدی ندیدی" را در پیش بگیرند و بدتر از آن ، به دنبال ماله کشی و فریب افکار عمومی باشند!!

**تا این وضع هست ... !

اگر رسانه ها به وظایف خود عمل می کردند، آن وقت در برخورد با مروجان قالتاقیسم و قبح شکنان اخلاقی و فرهنگی ، فقط یک مجله به نام کیهان ورزشی بر چهره این سیاهکاران مهر" باطل شد" نمی کوبید و سقوط و عزلشان را تدارک نمی دید، بلکه همه رسانه ها یکصدا در برابر سیاهکاران پرادعایی که اردو و حریم مقدس تیم ملی را به " جایی دیگر" - که لابد مطلوب این قماش است - تبدیل کرده بودند ، غیرتمندانه و شرافتمندانه می آشفتند و دودمان این عوضی آمده های نامحرم را به باد می دادند ، اما متاسفانه چون چنین نیست، چون اغلب رسانه ها و سرآمد همه ، رسانه بسیار مهم و تاثیرگذاری مثل سیما - که به گفته "خمینی کبیر" قرار بود دانشگاه باشد - باندی عمل کرده و به وظیفه ملی و شرعی و حرفه ای خود در قبال ورزش عمل نمی کنند ، چنین اتفاقاتی نمی افتد و بدتر از همه اینکه خیلی از این رسانه ها با اشاره مافیای رخنه کرده در فوتبال ، به طور هماهنگ طوری موضع می گیرند که به جای روشنگری- که از اصلی ترین وظایف رسانه و قلم است، همان قلمی که خدا به نامش و آنچه می نویسد سوگند خورده است" ن والقلم و مایسطرون ..." - به فریب افکار عمومی منجر شود و سر مردم کلاه بگذارند و در علت برکناری و عزل فلان مدیر نالایق، فقط بر مسائل مالی و پاداش و پرداخت های نجومی و ... تاکید کنند و کلمه ای درباره علت اصلی برکناری - که قبح شکنی اخلاق و اباحه گری اعتقادی و فرهنگی بود – بر قلم و زبان نرانند و ... و تا این وضع هست،از ورزش هم غیر از این نمی شود انتظار داشت . بالاتر عرض کردیم ورزش مثل هر جا و حوزه دیگری وقتی پیشرفت و در مسیر بهبود و ترقی حرکت می کند که همه اجزاء وعناصر دخیل در آن به نقش و وظیفه خود به درستی عمل کنند، منافع ملی و مصلحت ورزش و مطالبات مردم را قربانی منافع شخصی و خواسته های حقیر خود نکنند و...

**رسانه ها نباید وظیفه اصلی خود را فراموش کنند

یکی از اصلی ترین وظایف و کارکردهای رسانه ها و کارشناسان ، بررسی منصفانه مسائل و رویدادهای ورزش و نقد و تحلیل دقیق آن است. این ، کاری است که در حوزه ورزش هم باید اتفاق بیفتد ولی خیلی خیلی کم اتفاق می افتد. مثلا به همین ماجرای صعود فوتبال به جام جهانی نگاه کنید که البته به خودی خود ، کاری است ارزشمند و حتما هم در دفتر افتخارات فوتبال ایران به ثبت می رسد و اتفاقی است ‌که قطعا دل هر ایرانی را شاد می کند، با این همه در کنار این شادی کردن ها و افتخار کردن ها و ... نباید وظیفه بررسی و نقد این رویداد را فراموش کنیم، خاصه آنهایی که در این باره وظیفه و مسئولیت دارند. آنها - یعنی کارشناسان، رسانه ها و خود دستگاه اداره کننده فوتبال - نباید چنان کودکانه در شادی این صعود ،غرق شوند که وظیفه اصلی خود را فراموش کنند و" سریعترین صعود" را آنقدر تکرار کنند که متولیان و مربیان و ... تیم ملی هم سرخودشان کلاه بگذارند و یادشان برود که این صعود در شرایطی اتفاق افتاده که در کنار لیاقت ها و توان ذاتی ملی پوشان ، قرعه مناسبی هم یارمان شده و این صعود به این راحتی قسمت ما شده است .

**روشنگری یا فریب افکار عمومی ؟!

بنابراین باید با بررسی دقیق و تحلیل کارشناسانه به نقاط قوت و ضعف تیم ملی پی ببریم، نقاط قوت را تقویت و از نقاط ضعف، تا می توانیم کم کنیم چون حریفان صعود کرده به جام جهانی ، مثل حریفان مسابقات مقدماتی نیستند و غالبا از کشورهای صاحب ورزش و فوتبال به مرحله نهایی جام جهانی قدم گذاشته اند. متاسفانه رسانه ها و مسئولان ورزش و فوتبال ما یا از سر ناآگاهی و نشناختن کار و یا بعضا از سر عوامفریبی و آدرس غلط دادن و گمراه کردن افکار عمومی ، به وظیفه خود عمل نمی کنند و طوری برخورد و القا می کنند که انگار این فوتبال هیچ مشکل و مساله ای ندارد و از این به بعد فقط باید دغدغه مان این باشد و به این فکر کنیم که چطور می شود در جام جهانی از گروه مقدماتی به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنیم و... !

**حذف تیم امید به دست ترکمنستان !

درست در اوج این بحث های انحرافی و عوامفریبی هایی که به ویژه چند برنامه ورزشی سیما بر تنور آن می دمند و به آن دامن می زنند، خبر می رسد که تیم فوتبال امید ایران ۲-۱ به ترکمنستان باخته و از گروه مقدماتی حذف شده است! خبر می رسد که تیم ملی فوتبال بعد از مدت ها بلاتکلیفی بالاخره یک حریف تدارکاتی پیدا کرد که آن هم نه با تیم اصلی خود ، حاضر شده است با تیم ما بازی کند و باز خبر می رسد که الجزایر نه با تیم ملی که با تیمی منتخب ،2 -۱ بر تیم ما غلبه کرده است در حالی که صرف نظر از نتیجه، تیم ایران با آرایش پر ایراد و سوال و بازی آشفته و پرانتقاد ، مقابل تیم‌الجزایر ظاهر شده است ...

**این کادر فنی ، خیلی وقت است که " رفوزه " شده است

حرف مان را تمام کنیم و بیشتر از این خواننده عزیز را خسته و ملول نسازیم. مسئولان ورزش و وزیر محترم ورزش باید این واقعیت تلخ را بپذیرند که فوتبال ما اسیر و گرفتار جریانات دلالی افسارگسیخته و سیری ناپذیر است( لطفا مصاحبه اخیرعارف آقاسی، مدافع جدا شده از استقلال و پیوسته به فولاد را بخوانید). این جریان مخرب و مفسد ، حالا دست های آلوده خود را دور گردن تیم ملی حلقه زده ، بنابراین بهتر است مسئولان ورزش و شخص آقای وزیر و آقای وکیل و ... به جای کارهای تشریفاتی و صوری و ... دست به اقدامات اساسی و اصلاحی درباره فوتبال دلال زده ما بزنند. نگویید" حالا دیر است و تا جام جهانی ، فرصتی باقی نمانده و ..." که بدون هیچ تردید این هم از ترفندها و فریب های جریان مخرب دلالی است که از طریق برنامه های ورزشی سیما و سایر رسانه های بدهکار و اجاره رفته، به ذهن مردم و جامعه القا می کنند. برای اصلاح ، هیچوقت دیر نیست. مگر این کادر مثلا " فنی " که بدهکار و فرمانبر جریان دلالی رخنه کرده در فوتبال است می خواهد چه گلی به سر فوتبال ما در جام جهانی بزند که مربی دیگری ، به ویژه مربی وطنی و کادر ایرانی ، نتواند آن را انجام دهد؟ ضمن اینکه این کادر به اصطلاح فنی ، خیلی وقت است که از همه نظر " رفوزه " شده و باید همان موقع که رئیس شان رفت ، آنها هم می رفتند .

**کلیدواژه " دیر است " ، فریبکاری دلالان است !

مگر جام جهانی۹۸ را فراموش کرده ایم که در فاصله سه ماه مانده به شروع رقابت ها در فرانسه، سه بار کادر فنی تیم ملی تغییر کرد و در نهایت ، این تیم با روی کار آمدن یک کادر فنی ایرانی( جلال طالبی، بیژن ذوالفقارنسب و...) قدم به میدان گذاشت و با کنار گذاشتن نورچشمی ها و سوگلی های تحمیلی آن زمان به تیم ملی !( لطفا به مصاحبه اخیر نادر محمدخانی ، مدافع تیم ملی در آن بازی ها مراجعه کنید که اخیرا با ایسنا انجام داده است) و استفاده از " بهترین ها" ، نتایج قابل قبولی هم کسب کرد که پیروزی در " بازی قرن" مقابل آمریکا شادی یک ملت و جشن ملی را سبب شد ؟! کی می گوید برای تغییر و اصلاح ، دیر است؟! بدون تردید جز جریانات دلالی که از وضع موجود فوتبال ، منتفع می شوند ، هیچ عقل سلیم و ایرانی خیرخواهی این را نمی گوید. بنابراین ، مدیران و مسئولان ورزش به این بهانه ، کم کاری و ترک فعل خود را توجیه و ماستمالی نکنند که هیچ کسی - خاصه مردم - آن را باور نمی کند ، آن هم مردمی که - بدون تعارف و شعار- خیلی بهتر از ما و برخی از مسئولان که سرشان را زیر برف کرده اند، واقعیات را می دانند و مسائل را تحلیل می کنند و...

*سیدمحمدسعید مدنی


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهزاد روحانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
0
0
درود و مرسی از مطالب فوق آن شاالله یاد بگیرند به مسوولیتشان عمل کنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار